Learn more about the ASUS ROG-STRIX-1000G
General| Brand | ASUS |
|---|
| Series | ROG Strix Series |
|---|
| Model | ROG-STRIX-1000G |
Details| Type | ATX12V |
| Maximum Power | 1000 W |
| Fans | 1 x 135mm Dual Ball Bearing Fan |
| Main Connector | 20+4Pin |
| +12V Rails | Single |
| PCI-Express Connector | 6 x 6+2-Pin |
| SATA Power Connector | 8 |
| Max PSU Length | 160 mm |
| Modular | Full Modular |
| Energy-Efficient | 80 PLUS GOLD Certified |
| Protection | OPP / OVP / UVP / SCP / OCP / OTP |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Output | +3.3V@25A, +5V@25A, +12V@83A, -12V@0.3A, +5VSB@3A |
| Connectors | 1 x MB 24/20-pin 2 x CPU 4+4-pin 6 x PCI-E 6+2-pin 8 x SATA 6 x Peripheral |
Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
0dB Technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
An 80 Plus Gold Certification is the result of Japanese capacitors and other premium components.
Fully modular cables keep your rig neat and tidy.
10-year warranty included. |
Dimension & Weight| Dimensions | 3.39" x 5.91" x 6.30" |
| Weight | 4.16 lbs. |
Package| Package Content | 1 x Power Cord 1 x Motherboard Power Cable 2 x CPU Cable 1000mm 3 x PCI-E Cable 2 x SATA Cable 2 x Peripheral