Learn more about the ASUS TUF-GAMING-1200G
General
Brand
ASUS
Model
TUF-GAMING-1200G
Details
Type
ATX12V
Maximum Power
1200 W
PFC
Active
Max PSU Length
150 mm
Modular
Full Modular
Energy-Efficient
80 PLUS GOLD Certified
Protection
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Input Voltage
100 - 240 V
Output
+3.3V@25A, +5V@25A, +12V@99A, -12V@0.8A, +5VSB@3A
Connectors
Dimension & Weight
Dimensions
150 x 150 x 86 mm
Weight
2.66 kg
Package
Package Content
Power Cord x 1 Motherboard Power Cable x 1 (610mm) CPU Cable x 2 (650mm) PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 2 (675mm) PCI-E (16-pin to 8-pin-8-pin) Cable x 1 (675mm) PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm) SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm) SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm) Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400+150+150+150mm) TUF Gaming Cable Tie x 3 User Manual x 1