Learn more about the ASUS ROG-STRIX-1000G-AURA-GAMING
General| Brand | ASUS |
|---|
| Model | ROG-STRIX-1000G-AURA-GAMING |
|---|
Details| Type | ATX12V |
| Maximum Power | 1000 W |
| Max PSU Length | 180 mm |
| Modular | Full Modular |
| Energy-Efficient | 80 PLUS GOLD Certified |
| Protection | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Output | +3.3V@22A, +5V@22A, +12V@83.3A, -12V@0.3A, +5VSB@3A |
Dimension & Weight| Dimensions | 180 x 150 x 86 mm |
| Weight | 3.03 kg |
Package| Package Content | Power Cord x 1 Motherboard Power Cable x 1 (600mm) CPU Cable x 2 (650mm) PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 1 (700mm) PCI-E 1-to-1 Cable x 2 (700mm) PCI-E 1-to-2 Cable x 1 (700mm) SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm) SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm) Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400+150+150+150mm) Addressable RGB Cable x 1 (800mm) User Manual x 1 |